Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 72 людини

Профорієнтація

Дата: 28 лютого 2018 о 09:53, Оновлено 22 вересня 2022 о 11:14
Автор: Людвік В. В.

ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

Тест професійної орієнтації для підлітків «Magellano Університет»

Обираючи професію, пам’ятайте, що:

1. Здійснити цей відповідальний крок треба, враховуючи свої нахили та здібності, особисті та громадські інтереси.

2. Світ професій значно ширший (понад 4000), ніж коло навчальних предметів, що вивчалися в школі (12-15), тому ототожнення улюбленого навчального предмету з професією не завжди є надійним орієнтиром у виборі професії.

3. Професію не слід вибирати «за компанію», такий вибір лише випадково буває вдалим.

Як уникнути помилок і розчарувань у виборі професії?

Для цього радимо виконувати послідовно такі дії:

1.Зберіть якнайбільше  інформації про світ професій і визначте ту сферу діяльності, яка Вас цікавить;

2.Вивчить самого себе: складіть уявлення про свої інтереси, здібності і нахили;

3.Проаналізуйте отримані відповіді, і якщо у формулі «хочу-можу-треба» буде повторюватися одна і та сама професія, вибір зроблено вірно.

4.Знайдіть можливість зустрітися з представниками цієї професії і дізнайтеся, в якому навчальному закладі можна здобути відповідну спеціальність.

Типи професій

Людина-людина – виховання, навчання, управління, побутове, інформаційне, медичне, правове обслуговування (вчитель, лікар, адвокат, офіціант, продавець)

Людина-техніка -  створення, монтаж, складання, управління, ремонт (водій, токар, електрик, ткач, будівельник, машиніст)

Людина-природа – вивчення, дослідження, вирощування, догляд, профілактика захворювань (геолог, хімік, агроном, садівник, лісник, зоолог, зоотехнік)

Людина-знакова система – обчислення, підрахунки, упорядкування, збирання,

виконання креслень,  переклади текстів тощо (бухгалтер, економіст, кресляр, оператор, телеграфіст,перекладач, програміст, друкарка, бібліотекар)

Людини – художній образ – художнє відображення дійсності, створення образів, відтворення, проектування, моделювання тощо (архітектор, артист, художник, скульптор, письменник, модельєр, ювелір, перукар, кулінар, фотограф).

Як обрати професію?

  1. Поміркуй, якою справою ти хочеш займатися в майбутньому, до чого прагнеш. Відтак сплануй, як ти реалізовуватимеш свою мрію. Важливо, щоб обраний фах був тобі до душі.
  2. Пройди тестування у шкільного практичного психолога, аби визначити свій професійний тип та обрати напрям для вибору професії.
  3. Намагайся об’єктивно оцінювати свої можливості, адже ліпше нині усвідомити власні реальні сили, аніж переживати розчарування з приводу того, що не зміг досягти поставленої мети в майбутньому.
  4. Сприймай страх щодо вибору професії як нормальний стан, характерний для всіх, кому необхідно з чимось визначитися.
  5. Наполягай на своєму виборі. Умовляння батьків щодо твоєї майбутньої професії не повинні змінити твоїх намірів. Проте порадитися з рідними варто.
  6. Не піддавайся спокусі вступити до того самого закладу, куди йдуть твої друзі, якщо спеціальність, яку вони обрали, тебе не приваблює. Обравши бажаний навчальний заклад, ти знайдеш у ньому приятелів, які поділятимуть твої інтереси.
  7. З’ясуй, які навчальні предмети необхідні для вступу до навчального закладу, де ти плануєш здобувати освіти.
  8. Дізнайся необхідну інформацію про вступні іспити до цього закладу, особливості навчання за обраною спеціальністю та перспективи роботи за цим фахом.
  9. Збери більше інформації про професію, якою маєш оволодіти. Наприклад, відвідай місце, де ти прагнеш працювати в майбутньому, та поспілкуйся там із фахівцями.
  10. Починай шлях до майбутньої кар’єри з практики, а не з теорії, адже так ти зможеш глибше усвідомити, які знання тобі потрібно здобути чи розширити та яких умінь і навичок набути для успішного виконання своїх професійних обов’язків.
  11. Подбай про вдосконалення власних комунікативних навичок:
  • бери активну участь у позакласних заходах;
  • активно спілкуйся й дотримуйся правил поведінки в колективі;
  • знайомся з новими людьми;
  • намагайся зв’язко висловлювати свою думку.

       12.Памятай: усе, що ти вирішуєш нині, не є остаточним, і в будь-який час може змінитися залежно від розвитку подій у твоєму житті та зміни думок, поглядів, пріоритетів.

Якщо корабель не знає, до якого причалу він тримає курс, то ніякий вітер не буде йому супутнім.

(Сенека)

     Життя постійно ставить нас перед вибором. У дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, у школі віддаємо перевагу найцікавішим, на наш погляд, предметам… Обираємо товаришів, друзів, коханих.

     Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Вибір професії – найголовніший чинник того, як складеться ваше подальше життя та як ви в ньому будете себе почувати.

     Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

    Як не помилитися у виборі своєї дороги, свого майбутнього, щоб бути щасливим у праці.

      Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує, як прийняти оптимальне рішення.

Хочу:   бажання, цікавість, прагнення;

Можу:  здібності, таланти, стан здоров'я;

Треба:  стан ринку праці, соціально-економічні проблеми в регіоні.

Зона оптимального вибору (ЗОВ).

Алгоритм професійного самовизначення

Крок 1

        Подумай, що тебе цікавить у житті, до чого ти прагнеш, чим тобі подобається займатися, що б ти хотів робити, які професії тобі подобаються, які умови праці тебе приваблюють, що ти хотів би отримувати від своєї майбутньої професії? Давши відповідь на ці питання, ти зробиш перший крок до правильного, свідомого вибору професії.

Крок 2

         Якщо ти не можеш визначити професії, які тобі подобаються, тоді уважно вивчи класифікацію професій за предметом, метою, знаряддями і умовами праці.

Крок 3

        Визнач свій професійний тип та відповідне професійне середовище, яке тобі підходить найкраще, та узгодь його з професіями, які ти визначив для себе в попередньому кроці.

Крок 4

      Вивчи свої професійні інтереси і нахили, мотиви вибору професії, скориставшись методиками Карта інтересівДДОПДОМотиви вибору професії і співстав їх з професіями, які тобою були визначені в попередніх кроках. Якщо там були професії, які не співпали з твоїми інтересами і нахилами, то викресли їх зі свого списку, залишивши тільки ті, які потрібно поглиблено вивчити.

Крок 5

       Вивчи детально описи відібраних професій; поговори, якщо є можливість, з представниками цих професій та з’ясуй, в чому зміст їхньої праці, чим вони їм подобаються. Познайомся з характером і умовами їх праці, поцікався, де вони отримували цю професію і які реальні можливості працевлаштування за ними. Спробуй, випробувати себе в цих професіях, хоча би в змодельованих професійних ситуаціях.

Крок 6

      Склади перелік вимог, які висувають визначені тобою професії до людини, до її психофізіологічних і фізичних якостей та запиши. Визнач, наскільки всі записані тобою вимоги важливі – можливо, є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна і не враховувати.

Крок 7

    Вивчи самого себе якомога глибше, тобто визнач свої задатки, здібності, темперамент, риси характеру, вольові якості, трудові навички (за результатами вивчення шкільних предметів та занять у гуртках, секціях тощо); визнач свій фізичний розвиток і стан здоров’я.

Крок 8

      Дізнайся в міському (районному) та обласному центрах зайнятості про професії та спеціальності, які потрібні на ринку праці сьогодні та реальне працевлаштування за спеціальностями, які ти визначив для себе, та визнач бажаний рівень професійної підготовки за ними.

Крок 9

      Оціни свою відповідність вимогам кожної з професій, які ти визначив і проаналізував: чи розвинені в тебе професійні якості, чи відповідають твої здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професій, які ти хотів би обрати. Визнач, яка професія із всього списку найбільше тобі підходить за всіма пунктами вимог. Якщо вони, в основному, співпадають, або є можливість їх подальшого розвитку, тоді ти на правильному шляху. Якщо вони частково не співпадають, тоді з’ясуй, у чому причина, та розроби план самовиховання і саморозвитку необхідних для цієї професії якостей. Якщо вони, на твій погляд, повністю не співпадають, тоді тобі необхідно порадитись зі спеціалістом-психологом або професійним консультантом. Враховуючи його поради, відкоригуй подальший план своїх дій.

Крок 10

     Визнач, які труднощі, перешкоди, помилки можуть виникнути при досягненні твоєї професії.

Крок 11

     Визнач основні практичні кроки до успіху: у якому навчальному закладі ти можеш отримати професійну освіту, як розвивати у собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи за “своєю” спеціальністю (займатись у відповідних гуртках, секціях, МАН тощо), як підвищити свою професійну майстерність та конкурентоспроможність на ринку праці.

Крок 12

      Перед тим, як прийняти остаточне рішення, не забудь порадитися також із батьками, рідними, друзями, вчителями, психологом, профконсультантом та іншими дорослими, які добре знають тебе.

    Зробивши остаточний вибір, розроби план самопідготовки до зустрічі з майбутньою професією, включаючи вибір навчального закладу. Не відступай перед труднощами, будь наполегливий у досягненні поставленої мети.

Бажаємо успіхів!

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.